swiat rozwoju wysmaz

SBR Bank

Mięsny Zakątek

openmed2015b

Bal Ułański w Nowych Piekutach: Nostalgiczny powrót do dwudziestolecia międzywojennego [wideo/foto]
foto: UG Nowe Piekuty

Bal Ułański w Nowych Piekutach: Nostalgiczny powrót do dwudziestolecia międzywojennego [wideo/foto]

BS w Wysokiem Mazowieckiem

Po 123 latach niewoli i okropieństwach I Wojny Światowej, dwudziestolecie międzywojenne przyniosło Polsce upragnioną wolność, która znalazła odzwierciedlenie nie tylko w życiu politycznym i gospodarczym, ale także w kulturze i obyczajowości. Karnawał w okresie międzywojennym był symbolem beztroski i radości, okresem, kiedy to duże miasta wypełniały się muzyką, zabawą i niezapomnianymi balami. Uznaje się, że właśnie wówczas Polska przeżywała czas najbardziej wystawnych i pamiętnych balów w swojej historii.

Nawiązując do tej tradycji, 3 lutego w Nowych Piekutach odbył się bal Ułański zorganizowany przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii „PLIS”. Wydarzenie to było hołdem dla bogatej historii i kultury dwudziestolecia międzywojennego, a także sposobem na ożywienie i przypomnienie tradycji karnawałowych z tamtego okresu. Goście, a zwłaszcza płeć piękna, przywitani byli przez ułanów wręczających róże, co już na wstępie zapowiadało niezwykłą atmosferę wieczoru. Bal rozpoczęto od tradycyjnego „Poloneza Husarii”, przy gromkich oklaskach uczestników, co stanowiło symboliczne nawiązanie do polskich korzeni i tradycji.

Bal Ułański w Nowych Piekutach był nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale także przypomnieniem o bogatej historii Polski, o czasach, kiedy kraj cieszył się nowo odzyskaną wolnością. Wydarzenie to pokazuje, że tradycje karnawałowe, tak ważne w dwudziestoleciu międzywojennym, wciąż są żywe i mogą stanowić źródło inspiracji dla współczesnych form rozrywki i celebracji polskiej kultury.

foto: UG Nowe Piekuty

© 2024 Wysokomazowiecki24. Projekt i wdrożenie Kamaxmedia Karol Maksimczuk